Bradley Jacks

Bradley Jacks

Double Olympic sprint champion Elaine Thompson-Herah sped to a world leading 10.89 in the 100m at the USATF Golden Games at the Mt SAC Relays in California on Saturday.

Thompson-Herah ran the time in the heats but didn’t take part in the final later that day.

Olympic gold medallist in the 4x100m relay Briana Williams was also fast in the heats with a time of 10.91 before eventually finishing fifth in the final with 10.97 with an illegal 3.3 m/s tailwind.

The USA’s Twanisha Terry ran 10.77 to win the final ahead of teammates Aleia Hobbs (10.80) and Gabby Thomas (10.86).

In the field, Laquan Nairn of the Bahamas leapt out to a personal best 8.22m to win the Men’s long jump ahead of the USA’s Will Williams (8.18) and Carter Shell (7.91).

Jamaica’s Danniel Thomas-Dodd threw 18.92m to win the Women’s shot put ahead of Americans Jessica Woodard (18.77) and Jessica Ramsey (18.71).

Trinidad and Tobago’s Tyra Gittens cleared 1.85m for third in the Women’s high jump behind the USA’s Vashti Cunningham’s world leading 1.96m and Rachel McCoy’s 1.85.

 

Jamaica’s Deandre Daley and Tina Clayton were crowned U-20 100m champions on day one of the 49th Carifta Games at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Daley sped to a personal best 10.23 to win the Boys event ahead of Jamaican teammate Bouwahjgie Nkrumie (10.28) and Zachary Evans of the Bahamas (10.45).

Clayton won the Girls equivalent in 11.22 ahead of her twin sister Tia (11.30) and T&T’s Shaniqua Bascombe (11.57).

The Girls U-17 100m was won in impressive fashion by Adaejah Hodge of the British Virgin Islands in 11.29, miles ahead of Shatalya Dorsett of the Bahamas (11.80) and Jamaica’s Theianna-Lee Terrelonge (11.87).

Antigua and Barbuda’s Dwayne Fleming won the Boys U-17 equivalent in 10.72 ahead of Jamaica’s Gary Card (10.75) and St. Vincent’s Keo Davis (10.77).

Moving on to the 400m, Jamaica’s Delano Kennedy (46.66) and Shemar Palmer (46.97) secured first and second place ahead of St. Vincent’s Amal Glasgow (47.06) in the U-20 Boys final.

Jamaica secured another 1-2 finish in the U-20 Girls with Kaylia Kelly (52.32) and Oneika McAnuff (52.52) securing the top two spits ahead of Bermuda’s Caitlyn Bobb (53.12).

The Jamaican pair of Marcinho Rose (48.41) and Tajh-Marques White (48.82) secured another quinella for the hosts in the U-17 Boys section ahead of Kaiyin Morris of Trinidad and Tobago (49.01).

Jamaica’s Abigail Campbell comfortably won the Girls U-17 section in 53.83 ahead of Guyana’s Narissa Mohammed (55.39) and Jamaica’s Quana Walker (55.65).

In the 1500m, Jamaica secured the top two spots in the U-20 Boys as J'Voughnn Blake (4:00.04) and Adrian Nethersole (4:01.45) finished ahead of Trinidad and Tobago's Troy Llanos (4:01.47).

The U-20 Girls had a similar outcome as Jamaica's Rickeisha Simms (4:44.18) and Samantha Pryce (4:44.77) took gold and silver ahead of Barbados' Layla Haynes (4:45.10).

The Boys U-17 equivalent was won by Trinidad & Tobago's Keeran Sriskandarajah in 4:10.58 ahead of Guyana's Javon Roberts (4:12.54) and Jamaica's Yashon Bowen (4:13.15).

Guyana's Attoya Harvey took gold in the Girls U-17 section with 4:45.75) ahead of T&T's Kayleigh Forde (4:52.14) and Jamaica's Kededra Coombs (4:52.19).

Moving into the field, Jamaica's Kobe Lawrence (60.77) and Christopher Young (54.30) secured gold and silver in the U-20 boys discus. T&T's Jaden James threw 52.28m for bronze.

T&T's Aaron Antoine won gold in the Boys U-20 high jump with a 2.16m clearance ahead of Jamaica's Brandon Pottinger (2.14m) and St. Vincent's Verrol Sam (2.00m).

Andrew Stone of the Cayman Islands took gold in the Boys U-17 long jump with 6.76m ahead of T&T's Andrew Steele (6.61m) and Jamaica's Euan Young (6.60m).

Jamaica's Cedricka Williams threw 51.24 to win the Girls U-20 discus ahead of her teammate Brittania Johnson (49.74m) and Guadeloupe's Princesse Hyman (47.55m).

 

Jamaica’s Charokee Young continued her fine form to start this season by winning the Women’s college 400m in a personal best and world leading 49.87 at the Tom Jones Memorial Invitational in Gainesville, Florida on Saturday.

Young, competing for Texas A&M, finished comfortably ahead of teammate Tierra Robinson-Jones (50.89) and Florida’s Talitha Diggs (51.93).

Bahamian two-time Olympic 400m champion Shaunae Miller-Uibo opened her 2022 outdoor season with a win in the Olympic development 400m.

Miller-Uibo, who added to her trophy case with gold in the 400m at the World Indoor Championships in Belgrade in March, decimated the field to win in 49.91 ahead of Guyana’s Aliyah Abrams (51.17) and the USA’s Lina Nielsen (51.54).

Puerto Rico’s Olympic 100m hurdles champion Jasmine Camacho-Quinn was also in scintillating form, running a world leading 12.39 to win the 100m hurdles ahead of the USA’s Nia Ali (12.59) and Kaylor Harris (13.16).

Bahamian Alonzo Russell ran 45.65 for second in the Men’s 400m behind Great Britain’s Matthew Hudson-Smith (44.82). Wales’s Joe Brier was third in 45.74.

Keyshawn Strachan of the Bahamas started the 49th Carifta Games with a bang by breaking the Boys U-20 javelin record at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Strachan, a finalist at the World Junior Championships in Nairobi last year, threw an impressive 78.89m to break the record of 78.28m set in 2016 by Grenadian 2019 World Champion Anderson Peters.

The Trinidadian pair of Anthony Diaz (63.69) and Dorian Charles (57.52) rounded out the top three.

Elsewhere in the field, Jamaica’s Danielle Noble cleared 1.73m to win the U-17 Girls high jump ahead of Trinidad and Tobago’s Tenique Vincent (1.65m) and the British Virgin Islands' Jah’kyla Morton (1.60m).

Morton's BVI teammate Savianna Joseph took home the Girls U-17 shot put with 13.54m ahead of Jamaica's Nastassia Burrell (13.10m) and the Bahamas' Terrell McCoy (13.00m). 

Trinidad and Tobago’s Jereem Richards continued a stellar start to his season with an impressive 200m win at the Tom Jones Invitational in Gainesville, Florida on Friday.

The 2017 World Championship bronze medallist ran a swift 20.12 to win ahead of Great Britain’s Charlie Dobson (20.19) and the USA’s Trevor Stewart (20.45).

Richards will be looking to take his momentum from a gold medal in the 400m at the World indoor Championships in Belgrade in March into this outdoor season.

Meanwhile, Jamaica’s Natalliah Whyte ran 22.57 for third in the Women’s 200m behind the USA’s Cambrea Sturgis (22.40) and Kayla White (22.50).

Elsewhere, Jamaican Olympian Rhonda Whyte was victorious in the Women’s 400m hurdles in 55.49 ahead of the USA’s Deshae Wise (56.19) and Turks and Caicos’ Yanique Haye-Smith (57.15).

 

Teams from across the region have arrived in Jamaica ahead of the 49th staging set to begin at the National Stadium in Kingston on Saturday, April 16.

The Games were cancelled in 2020 and 2021 because of the Covid-19 pandemic but will now resume in earnest as the best junior athletes in the region pit their talents against each other over three days of intense competition with Jamaica hosting for the eighth time.

The latest teams to arrive include the Cayman Islands which has sent 29 athletes.

“We are expecting to do very well. We have some very talented runners. Some of our athletes are actually in school here in Jamaica and we’re expecting big things from them. Some of the kids are young and nervous but we will go well,” said Assistant Manager of the team, Paula Dawkins-Archbold told the Jamaica Observer.

Also arriving is the team from St. Kitts and Nevis. 'We have a team of 16 athletes-13 boys and three females and we hope to do some personal bests,” said team manager Azurdey Phillips.

The Bahamas has sent a team of 55, Trinidad and Tobago, 43 and Guyana 24. Bermuda which was to have hosted the Games in 2020 has sent a team of 20 while Barbados has sent 17 athletes.

SportsMax, the Caribbean’s premier sports and entertainment broadcaster, will broadcast the games live on its channels and Mobile App.

SportsMax will produce the CARIFTA Games and broadcast on linear TV via its many cable partners across the region and on CEEN TV outside the Caribbean and on its SportsMax and SportsMax+ channels within the SportsMax App in addition to partnering with several free-to-air entities across the region, ensuring that fans get to see their favourite athletes engage in pulsating track and field action over the Easter Weekend.

When the CARIFTA Games get underway, SportsMax, through its partnership with the Jamaica Athletics Administrative Association (JAAA) and the North American, Central American and Caribbean Athletics Association (NACAC), will ensure that the action on the track and on the field will be seen live on CNC3 in Trinidad, CBC in Barbados, CVM TV in Jamaica and Winners TV in St Lucia.

 

Double Olympic sprint champion Elaine Thompson-Herah will be among the Caribbean athletes on show at the 2022 USATF Golden Games at the Mt SAC Relays at Hilmer Lodge Stadium in Walnut, California on Saturday, April 16th.

Thompson-Herah, who lowered her 100m personal best to 10.54 last season, will compete in the Women’s 100m at the meet which is a part of the World Athletics Continental Tour Gold Series.

She will be joined in the race by her compatriot Briana Williams, Trinidad and Tobago’s Michelle Lee-Ahye as well as the USA’s Olympic 200m bronze medallist Gabby Thomas. Aleia Hobbs, who has already run 11.06 this season, Twanisha Terry and Javianne Oliver are also down to compete.

Jamaica's Damion Thomas, Trinidad and Tobago's Ruebin Walters and Barbados' Shane Brathwaite will all be in the field in the 110m hurdles while Tynia Gaither of the Bahamas will be in the 200m.

Jamaica's Shiann Salmon and Andrenette Knight will be involved in the 400m hurdles. Their countryman Leonardo Ledgister will be in the men's equivalent.

Meanwhile, Jamaica’s Shadae Lawrence will be in action in the Women’s discus going up against the USA’s Olympic champion from Tokyo, Valarie Allman, who threw a personal best and American record 71.46m in San Diego on April 8.

Elsewhere, in the field, Trinidad and Tobago’s Tyra Gittens will do battle with the USA’s Vashti Cunningham in the high jump. Gittens season-best of 1.95m, a height equaling her lifetime best, currently puts her at number two in the world. Jamaica's Kimberly Williamson will also be in the field.

2019 World Championship silver medallist Danniel Thomas-Dodd will take part in the discus alongside fellow Jamaican Lloydricia Cameron.

Jamaica’s Reggae Girlz confirmed their place in the final phase of the CONCACAF Women’s Championship with a 5-1 win over the Dominican Republic at Sabina Park in Kingston on Tuesday.

Jamaica, who moved one step closer to qualifying for their second straight World Cup, took the lead in the 15th minute through a right footed close-range effort from Jody Brown before the Dominican Republic equalized in the 24th minute through a brilliant strike from Kathrynn Gonzalez.

Jamaica re-took the lead in the 40th minute through Trudi Carter and got a third in the 60th minute when Tiffany Cameron slotted home from a Khadija Shaw pass.

Shaw then got in on the scoring in the 79th minute to make it 4-1 before doubling her tally through a header in the 93rd minute to make it 5-1.

With the win, Jamaica finished top of Group C with a perfect 12 points from their four games.

The final phase of the CONCACAF Women’s Championship takes place in Mexico from July 4-18.

Jamaica’s Reggae Girlz will be looking to secure qualification for the final round of the CONCACAF Women’s Championship when they tackle the Dominican Republic in their final group game at Sabina Park in Kingston on Tuesday.

Following their 9-0 victory over the Cayman Islands on Saturday, April 9, the Reggae Girlz currently sit atop Group C with nine points from their three games with a goal difference of 18 while their opponents also have a perfect three wins from their three games but find themselves second in the group with a goal difference of 14. With only the winner of the group set to advance, Jamaica will only have to avoid defeat.

However, Head Coach Vin Blaine is not planning on anything but victory.

“The girls are focused and ready. There are no injury concerns,” said Blaine said in a pre-match press conference on Monday while outlining what his team has to do to emerge victoriously.

“Dom Rep have never faced any player like our top five attackers since they’ve been playing so that’s an advantage for us," he said.

"Defensively, we stay compact and stay disciplined. In the Cayman game, we got complacent because we were winning by so many goals. That can’t happen against Dom Rep. We have to ensure that we stay disciplined for the whole 90 minutes.

"We go into every game trying to win. The mentality of the girls is to win the game. I know our team is a superior team to Dom Rep. They play well but individual player to player, we are a better team so for me to sit back trying to get a draw would almost be like inviting them to score. I think they have to worry about our attack.”

Should the Reggae Girlz avoid defeat on Tuesday, they will advance to the final phase of the CONCACAF Women’s Tournament which will take place from June 4-18 in Mexico.

That phase of the championship will involve eight teams, The USA, Canada and the six group winners from the qualifying tournament and determine the region’s representatives in the 2023 FIFA Women’s World Cup in Australia and New Zealand.

Jamaican Olympic and World 110m hurdles gold medallist Omar McLeod opened his 2022 outdoor season with a 13.27 effort to win at the Hurricane Alumni Invitational at the University of Miami Cobb Stadium in Coral Gables, Florida on Saturday.

McLeod easily won the race ahead of Americans Nicholas Anderson (13.52) and Zaza Wellington (13.69).

Andre Ewers, who represented Jamaica in the 200m at the 2019 World Championships in Doha, won the Men’s 100m in 10.30 ahead of Spencer Schmidt (10.33) and Damarcus Simpson (10.36).

Trinidad’s Asa Guevara narrowly missed out on a win in the 200m running 20.70 to finish behind Great Britain's 400m specialist Matthew Hudson-Smith (20.68). Jamaica’s Nathon Allen was third in 20.88.

Lloydrecia Cameron threw 17.78m for second place in the Women’s Shot Put behind Oklahoma’s Payden Montana (17.88m). Miami’s Hannah Hall was third with (17.01m).

 

Kingston College secured their 33rd hold on the Boys title and Edwin Allen secured their ninth hold on the Girls crown as the ISSA Boys and Girls Championships came to a close at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Edwin Allen finished with 352 points followed by Hydel (295), St. Jago High (249), Holmwood (174) and Excelsior (107).

On the Boys side, Kingston College finished with a mammoth 372 points to win ahead of Jamaica College (300.83), Calabar (170), St. Jago (147) and Edwin Allen (95).

Edwin Allen’s team of Serena Cole, Tina Clayton, Brandy Hall and Tia Clayton sped to a world high school record 43.29 to win the Class I Girls 4x100m Relay ahead of St. Jago High (45.05) and Hydel High (45.12).

The Class II event was won by Holmwood Technical in 46.33 ahead of St. Catherine High (46.45) and Edwin Allen (46.55).

St. Jago won the Class III race in 45.64 ahead of Hydel (46.19) and Holmwood Technical (46.67) while Immaculate Conception took the Class IV relay in 47.32 over Edwin Allen (48.25) and Hydel (48.58).

Jamaica College won the Boys Class I event in 39.43 ahead of St. Jago (39.89) and Camperdown (40.02).

Kingston College sped to 41.28 to win the Class II relay ahead of STETHS (41.74) and Calabar (41.86).

Calabar won the Class III event in 43.99 ahead of St. Jago (44.86) and JC (44.88).

Edwin Allen tasted victory in the Girls 1600m Sprint Medley in 3:58.87 ahead of Alphansus Davis High (4:06.74) and Holmwood Technical (4:07.31) while Kingston College won the Boys event in 3:27.66 ahead of STETHS (3:27.70) and Jamaica College (3:30.97).

Brianna Lyston anchored Hydel to victory in the Girls 4x400m Relay in 3:35.38 ahead of Edwin Allen (3:37.71) and Holmwood (3:38.34).

Jamaica College ran 3:10.04 to win the final event of Champs 2022, the Boys 4x400m ahead of Kingston College (3:10.68) and St. Jago (3:11.69).

In the field, Serena Cole, before running a leg on Edwin Allen’s victorious 4x100m team, won the Class I Long Jump in 6.36 ahead of St. Jago’s Machaeda Linton (5.82) and her Edwin Allen teammate Paula-Ann Chambers (5.71).

Edwin Allen’s Christopher Young got his third medal of the championships with gold in the Class I Boys Shot Put with 19.37m ahead of Calabar’s Kobe Lawrence (18.86) and St. Jago’s Brandon Gayle (18.30).

KC took gold in the Boys Class I High Jump through Verrol Sam (2.05m) who won ahead of STETHS’ Dejone Raymond (2.00m) and St. Jago’s Demario Prince (2.00m).

KC’s Aaron McKenzie added to his gold medal in the Class II High Jump by jumping out to 14.27 to win the Class II Triple Jump ahead of the JC pair Chavez Penn (14.22) and Euan Young (14.15m).

 

Hydel’s Kerrica Hill continued her stellar form at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium with a world youth record 12.71 to win gold in the Class II 100m Hurdles on Saturday’s day five.

Hill, who already won gold in the 100m on Wednesday, broke her own record of 12.89 which she set in the semi-finals on Friday. Her teammate Shania Myers was second in 13.27 and St. Catherine’s Asharria Ulett finished third in 13.35.

Hydel’s Malayia Duncan ran 10.38 to smash the Class IV Girls 70m Hurdles record and win gold ahead of Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.58) and St. Jago’s Rihanna Anderson (10.62).

St. Jago’s Camoy Binger was next in line, blazing to a new record 10.87 to win the Class III 80m Hurdles ahead of her teammate Bryana Davidson (11.06) and Hydel’s Jody Ann Daley (11.18).

Oneka Wilson made it three records in the sprint hurdles for Hydel and four overall with a 13.00 clocking to win the Class I 100m Hurdles final ahead of Petersfield’s Alexis James (13.21) and Gabrielle Matthews of the Queen’s School (13.45).

Tahj-Oneil Gordon of KC won the Boys Class III 100m Hurdles final in 13.30 ahead of JC’s Javion Pladley (13.65) and Excelsior’s Demarco Bennett (13.76).

KC secured a one-two finish in the Class II 110m Hurdles with Jadan Campbell (13.67) and Kaheim Carby (13.68) finishing ahead of Daniel Wright of Excelsior (13.82).

St. Jago’s Jahvel Granville ran 13.56 to win the Class I Boys 110m Hurdles ahead of Calabar’s Dishaun Lamb (13.56) and KC’s Tajae Francis (13.75).

Moving into the field, KC’s Aaron McKenzie set a new record of 2.11m to win the Boys Class II High Jump ahead of JC’s Chavez Penn (2.00m) and KC’s Aaron Thomas (1.95m).

JC’s Zachary Campbell was also in record-breaking form in the Boys Class II Discus Throw with 56.49 to win ahead of KC’s Antwon Walkin (47.43m) and JC’s Delangelo Jackson (47.02m).

Shemonique Hazel of Hydel won gold in the Class III Girls Long Jump with 6.27m ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (5.71m) and St. Jago’s Briana Campbell (5.71m).

Camperdown’s Brittania Johnson threw 14.06m to win the Girls Class I Shot Put ahead of St. Jago’s Jamora Alves (13.82m) and St. Catherine High’s Natalie Albert (13.40m).

 

 

 

 

 

 

Puerto Rico’s defending Olympic champion in the Women’s 100m Hurdles Jasmine Camacho-Quinn stamped her class on the field with a world leading 12.67 into a -2.5 m/s headwind at the USATF Bermuda Games in Hamilton, Bermuda on Saturday.

Camacho-Quinn won ahead of the American pair of Chanel Brissett (13.06) and Christina Clemons (13.15).

Barbados’ Shane Brathwaite won the Men’s 110m Hurdles in 13.77 ahead of the USA’s Michael Dickson (13.85) and Brazil’s Eduardo Rodrigues (13.87).

Jamaica took the top three spots in the Women’s 400m Hurdles as former Hydel standout Shiann Salmon (55.35) got the better of 2019 World Championships bronze medalist Rushell Clayton (55.89) and multiple time World Championship and Olympic finalist Janieve Russell (56.56).

Bahamian Anthonique Strachan secured a win in the Women’s 200m in 23.23 ahead of the USA’s Dezerea Bryant (23.72) and Jamaica’s Briana Williams (23.82).

It was a Caribbean one-two in the Men’s 200m as Bahamian World and Olympic 400m champion Steven Gardiner got home in 20.80 ahead of Trinidad and Tobago’s World Indoor 400m champion Jereem Richards (20.86) and Liberia’s Emmanuel Matadi (21.04).

Reigning Olympic 100m bronze medalist Shericka Jackson of Jamaica ran 51.40 to win the Women’s 400m ahead of teammate Candice McLeod (51.57) and the USA’s Jade Stepter Baines (51.93).

Kirani James made his return to the track with a 45.63 clocking to win the Men’s 400m ahead of Great Britain’s Alex Haydock Wilson (46.05) and Jamaica’s Jaheel Hyde (46.27).

Jamaica’s Chrisann Gordon-Powell was second in the Women’s 800m in 2:04.19. The event was won by the USA’s Ajee Wilson in 2:03.09 while Charlene Lipsey, also of the USA, was third in 2:04.50.

In the field, Shanieka Ricketts won the Women’s Triple Jump in 14.15 ahead of Great Britain’s Naomi Metzger (14.00) and the USA’s Michelle Fokam 13.42).

Jamaica’s Jordan Scott jumped out to 16.37m for second in the Men’s Triple Jump behind American Olympian Chris Bernard (16.57). Bahamian Kaiwan Culmer jumped 15.82 for third.

Jamaicans Chanice Porter and Tissana Hickning were second and third in the Women’s Long Jump with 6.70 and 6.50, respectively. The USA’s Quanesha Burks won with 6.77.

 

Hydel’s Brianna Lyston destroyed Simone Facey’s 18-year-old the Class I Girls 200m record (22.71) with a phenomenal 22.53 into a -2.2 m/s headwind to win gold on Day five of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Vere Technical’s Kaylia Kelly was second in 23.59 and St. Jago’s Shenese Walker was third in 23.89.

Bryan Levell completed the sprint double by running 20.77 to win the Class I Boys event ahead of JC’s Deandre Watkin (20.84) and St. Jago’s 400m champion Gregory Prince (20.92).

100m silver medalist Alana Reid won gold in the Class II race in 23.59 ahead of Immaculate Conception’s Mickalia Haisely (23.87) and Mount Alvernia’s Carletta Bernard (24.02).

JC’s Mark Anthony Miller added to his 100m gold medal with 21.82 to win the Class II Boys event ahead of Omarion Barrett of Steer Town (21.97) Enrique Webster of STETHS (22.15).

Theianna-Lee Terrelonge completed her own sprint double in Class III with a personal best 23.91 to win ahead of Lacovia’s 400m champion Sabrina Dockery (24.30) and Holmwood Technical’s Abrina Wright (24.44).

Nickecoy Bramwell of Calabar finally got his gold medal in the Class III Boys event in 22.81 ahead of KC’s Shavaughn Brown (23.14) and Herbert Morrison’s 100m champion Tavaine Stewart (23.15).

Wolmer’s Girls’ Natrece East secured the Class IV sprint double with a time of 24.62 ahead of Janelia Williams of Excelsior (25.34) and Sashana Johnson of Hydel (25.43).

Jamaica College secured 16 points in the Boys Class I 800m as their captain J’Voughnn Blake ran 1:58.67 to equal former Edwin Allen standout Chevonne Hall’s 2021 Class I record ahead of teammate Handal Roban (1:48.72) and KC’s Giovouni Henry (1:50.79).

There was an upset in the Boys Class II final as favorite from Foga Road Franklyn Tayloe, after leading for about 770m, had to settle for bronze in 1:57.14 behind winner Ainsley Brown of Port Antonio (1:55.08) and silver medalist Rashid Green of STETHS (1:56.23).

JC’s Samuel Creary added to his silver medal from the 400m to win gold in the Class III Boys 800m in 2:01.34 ahead of KC’s Nahashon Ruto (2:01.45) and Manchester’s 400m champion Troydian Flemmings (2:01.46).

Edwin Allen’s Rushana Dwyer rebounded from her disappointment in the 1500m to win gold in the Class I 800m in 2:08.36 ahead of her teammate Jessica McLean (2:09.23) and Holmwood Technical’s Jodyann Mitchell (2:10.33).

Edwin Allen’s Rickeisha Simms won gold in Class II in 2:08.52 ahead of St. Catherine’s Kitania Headley (2:08.98) and Holmwood Technical’s Cindy Rose (2:10.80).

Holmwood Technical’s Andrene Peart won the Class III Girls 800m in 2:12.97 ahead of Edwin Allen’s 1500m gold medalist Kora Barnett (2:13.67) and St. Jago’s Kededra Coombs (2:15.27).

 

 

 

 

 

Hydel’s Kerrica Hill was in record breaking form in qualifying for the Girls Class II 100m Hurdles final at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Hill, who ran 11.16 to win gold in the 100m on Wednesday, equaling the record set by former Edwin Allen star Kevona Davis in 2018, sped to a brilliant 12.89 to break former Excelsior and current Baylor University sprint hurdler Ackera Nugent’s Class II record of 12.91 set in 2019. Hill’s time is also equaled Nugent’s world Under-18 record set at the Youngster Goldsmith Classic in the same year.

St. Catherine High’s Asharria Ulett was second fastest in qualifying with 13.28 while Hill’s Hydel teammate Shania Myers was third with 13.56.

Petersfield’s Carifta Trials Under-20 champion Alexis James ran 13.40 to be the fastest qualifier to the Class I final ahead of Hydel’s Oneka Wilson (13.54) and Manchester’s Janela Spencer (13.58) 

The St. Jago pair of Bryana Davidson (11.04) and Camoy Binger (11.08) were fastest to advance to the Class III 80m Hurdles final ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (11.34).

Qualifiers for the Class IV 70m Hurdles final were led by Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.76), Hydel’s Malayia Duncan (10.79) and Immaculate Conception’s Ayanna Blake (10.83).

Kingston College’s Taj-Oneil Gordon led all qualifiers to the Class III Boys 100m Hurdles final with a swift 13.56. Excelsior’s Demarco Bennett (13.62) and Jamaica College’s Javion Pladley (13.75) were the only other qualifiers below 14 seconds.

The fastest qualifier to the Boys Class II 110m Hurdles final was KC’s Jadan Campbell with 13.67 ahead of Calabar’s Shaquane Gordon (13.68) and KC’s Kaheim Carby (13.71).

JC’s Jaheim Stern was fastest in the Class I 110m Hurdles semis with 13.67 ahead of St. Jago’s Jahvel Granville (13.69) and Excelsior’s Sharvis Simmonds (13.77).

© 2022 SportsMaxTV All Rights Reserved.